Zakładasz witrynę www? Poznaj prawo IT

człowiek jako sieć
W dzisiejszych realiach, pełno naszych działań zostało przeniesione do świata wirtualnego. Można zrobić w nim zakupy, podziwiać gry komputerowe, zawierać nowe znajomości.

kliknij w obrazek
Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Każdego roku pojawiają się dziesiątki kolejnych domen, oferujących usługi różnego rodzaju. Jeżeli sam jesteś początkującym przedsiębiorcą online, warto dowiedzieć się o kilku obowiązkach, których trzeba przestrzegać.
Jeśli zakładasz zwyczajny sklep online, gdzie internauci będą komponować swój koszyk zamówień, prawo (zobacz spór o znak towarowy ) IT interesuje cie jedynie w podstawowych kwestiach. Musisz przede wszystkim zamieścić na swej witrynie adnotację o tym, że korzysta ona z plików cookies. Taki jest wymóg UE, za jego nieprzestrzeganie grozi wysoka grzywna. Ważnym jest także aby zamieścić na osobnej podstronie regulamin serwisu internetowego. Dzięki niemu będziesz mógł uchronić się przed różnego typu nadinterpretacją ze strony internautów. Zasady dla wszystkich będą jasne. Sytuacja nieco inaczej wygląda w momencie, kiedy na swojej witrynie tworzymy forum wymiany zdań pomiędzy internautami. W takim przypadku prawo (zobacz winski.pl/prawo-autorskie.html) IT o wiele łatwiej złamać, jeżeli na twojej witrynie ktoś zostanie obrażony, to ty jako administrator możesz ponieść konsekwencję. Toteż w tym przypadku bardzo uważnie należy ułożyć regulamin serwisu internetowego . Trzeba również wymyślić system nagan, za każde wypowiedzi sprzeczne z zasadami, internauta będzie miał zakaz odwiedzin na określony okres czasu. Jest to najbardziej skuteczny sposób.
Każdy, kto ma własną stronę www, powinien przestrzegać konkretnych zasad ustanowionych dla rzeczywistości wirtualnej.

Lecz w sytuacjach, kiedy na naszej witrynie pojawiają się także osoby postronne, prawo to jest ciężej wyegzekwować. Toteż warto wymyślić swój własny regulamin serwisu internetowego. Powinny w nim być zawarte wszelkie kluczowe kwestie.