W jaki sposób i czy w ogóle możliwa jest zmiana dostarczyciela gazu? Jak możemy to zrobić, jak wyglądają wymogi?

Sporo osób nie jest zadowolonych z usług obecnego dostarczyciela gazu i myślą o zmianie. Sprawdzają czy jest to możliwe, i jak to można w ogóle zrobić? Całe szczęście istnieje taka możliwość i każdy jest w stanie z tego skorzystać, warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić taką zmianę. Najpierw musimy zawrzeć umowę z nowym, wybranym przez nas, dostarczycielem, jaki działa na terenie dystrybutora. Następnie na pewno należy rozwiązać dotychczasową umowę ze sprzedawcą.

licznik gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy konsument posiadał do tej pory umowę kompleksową, natomiast z nowym sprzedawcą zawarł jedynie na sprzedaż, to koniecznie trzeba też zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybuowania gazu z dystrybutorem, to znaczy firmą, która dostarcza gaz. Najważniejszym warunkiem zrezygnowania z tego typu umowy w momencie zmiany sprzedawcy jest długość czasu wypowiedzenia zobacz szczegóły. Po zawarciu umowy z nowym dostarczycielem trzeba pamiętać by zgłosić do Polskiej Spółki Gazowniczej, która zarządza sieciami. Do zrobienia każdej z powyższych czynności użytkownik właściwie może upoważnić kogoś innego, dajmy na to nowego sprzedawcę.

Dystrybutor musi zezwolić nam na zmienienie sprzedawcy, nie później niż w czasie trzech tygodni od momentu wpłynięcia powiadomienia o zmianie sprzedawcy, przez odbiorcę lub też upoważnionego przez niego sprzedawcę. Co ważne, zmiana sprzedawcy gazu nie powinna powodować zakłóceń jeśli chodzi o ciągłość dostawy paliw gazowych.

Pragniesz zapoznać się z kolejnymi interesującymi wpisami na zbliżony temat? Bez problemu. Najedź na hiperłącze do strony i czytaj bez ograniczeń.

Znaczy to po prostu, iż nie powinno być tak, że kiedy rozwiążemy umowę z jedną firmą, to przez miesiąc nie będziemy mieli gazu. Cały zaś proces w związku z tym tyle trwa, ile wynosi czas wypowiedzenia u poprzedniego sprzedawcy. Najczęściej jest to jeden miesiąc.

Nowa firma zajmuje się najczęściej wszystkimi formalnościami, zaczynając od dostarczenia wypowiedzenia dotychczasowej umowy, po napisanie zawiadomienia dotyczącego zmiany nazwy, aż po przekazanie go do dotychczasowego operatora. Zawierając kontrakt z nowym sprzedawcą albo wypowiadając dotychczasową, najlepiej zapoznać się z terminami. Podstawowe to wejście w życie nowej umowy oraz granulatory rozwiązanie starej umowy. Zmiana sprzedawcy, czyli nowa umowa bez sprawdzania przez klienta warunków rozwiązania starej umowy, może się wiązać z nieprzewidzianymi skutkami prawnymi, jakie biorą się na przykład z dublowania się umów. Dzieje się tak, kiedy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła, zaś nowa już weszła w życie.