Sposoby na zdobywanie nowych klientów

W biznesie, a przede wszystkim w handlu i usługach najważniejszy jest klient. To o niego walczymy wszelkimi możliwymi sposobami. W tej bitwie wszystkie metody są dopuszczalne, jeżeli rzeczywiście prowadzą do sukcesu naszego biznesu.

Jeżeli prowadzimy sieć punktów usługowych, trudno jest nam nadzorować wszystkie w tym samym czasie. Właśnie w tym pomaga nam tajemniczy klient .

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Istnieje wiele możliwości na zyskiwanie konsumentów. Każda jest efektywna, natomiast nie każda powinna nadawać się do naszego charakteru działalności. Gdy prowadzimy sklep, zazwyczaj zarządzamy jakiś ogólny wzorzec obsługi konsumentów. Jest to bardzo popularne działanie. Mamy konkretny scenariusz postępowania z klientem, który musi praktykować obsługa sklepu. Zawiera on kolejne etapy sprzedaży. Rozpoczyna się już w chwili, gdy klient wchodzi do do środka. Doświadczony ekspedient musi od tego momentu właściwie obserwować poczynania klienta i w konkretnym momencie zareagować. Zazwyczaj zaczyna się od propozycji pomocy. Później następuje szereg innych chwytów marketingowych, których zadaniem jest nakłonienie klienta do kupna jak największej ilości produktów. Na tym polega sprzedaż komplementarna. Polega ona na tym, że proponujemy do zakupu jakiś dodatek.

wózek z zakupami

Autor: Chris Favero
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólny proces musi być doskonale znany asystentom sprzedaży. Czy tak jest w rzeczywistości, bada właśnie tajemniczy konsument. Ta osoba dostaje ankietę z rozpisanymi punktami, na które ma zwracać uwagę. Sprawdza ona nie tylko obsługę, ale także ład w sklepie oraz to, czy towar jest wyeksponowany zgodnie z regułami panującymi w firmie. Osoba, która pracuje jako tajemniczy klient, musi się zachowywać swobodnie, a także w rzetelny sposób oceniać wszystkie punkty z ankiety. Nie jest to, wbrew powszechnej opinii, łatwa i bezstresowa praca.

Zazwyczaj przeprowadza się jednak inne badanie marketingowe (szczegóły tu), czyli tradycyszczegóły tuta], którą zapełniają klienci lub dostawcy sklepu. Ma ona być źródłem dokładnych opinii oraz uwag które dotyczą naszych usług. Te dane będą nam potrzebne, aby wprowadzić niezbędne zmiany i bardziej dostosować się do potrzeb konsumentów. http://www.secretclient.com/