Przyjście na świat smyka to najpiękniejszy dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Każda matka powie, że pierwszy rok dziecka bywa kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie oraz pilnowanie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już tylko o swoim skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, by mieć świadomość tego, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego smyka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być także niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało kto teraz zarabia najniższą krajową.

Czy odnosisz wrażenie, że napisany przez nas tekst jest niebanalny? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj także zamieszczony tu (https://adwokatzarnowski.pl/problemy-z-zus-lublin) pokrewny artykuł.

Poza tym niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można również liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.