Początki budowania biznesu. Jak nie zwariować w tej ilości niewiadomych

Każdą osobę, która zdecyduje się na otwarcie działalności gospodarczej, czeka mnóstwo obowiązków, głównie tych finansowych. Z niektórych potencjalny właściciel biznesu może sobie w ogóle nie zdawać sprawy. Księgowa na etacie przy otwarciu działalności to spory komfort. Nie tylko prowadzi nasza ewidencję i pilnuje wszystkich opłat i archiwizuje naszą dokumentację, lecz też reprezentuje nas w momencie, gdy musimy odpowiadać przed urzędem skarbowym.

wyliczenia podatkowe

Autor: chrstphre ㋛ campbell
Źródło: http://www.flickr.com

Dla młodego przedsiębiorcy na początku prowadzenia działalności do poznania, wbicia sobie w głowę i zaplanowania jest wiele kwestii. W wielu miejscach czyhają także „naciągacze” – ludzie oferujący za pewną opłatą wpisy do rozmaitych miejsc. Jest nam to zupełnie zbędne, jednak początkowo nie musimy o tym wiedzieć. Początkowo, po zarejestrowaniu firmy i nadaniu jej nazwy (z własnym imieniem i nazwiskiem), powinniśmy dokonać klasyfikacji obszaru działania. PKD wpisane jako pierwsze powinno określać główny obszar naszej działalności.

Niektóre przedsiębiorstwa mają prawo do mniejszej stawki ZUS poznaj szczegóły przez pełne dwa lata prowadzenia firmy. Dla młodego przedsiębiorcy doskonałą wiadomością jest fakt, że przez pierwsze 2 lata działalności księgowość będzie przygotowywać nam o kilkaset złotych niższe stawki ZUS do zapłaty. Kolejną sprawą są deklaracje VAT – więcej informacji. Młody biznesmen musi zorientować się, czy zobowiązany jest zarejestrować się jako VAT-owiec, czy nie. Osoba zakładająca biznes o określonym profilu działalności, nie ma innego wyjścia.

Część działalności jest zwolniona z VAT-u, co trzeba koniecznie wiedzieć. Forma opodatkowania jest również szczególnie istotna (np. podatek liniowy przeczytaj na stronie czy zasady ogólne), lecz należy mieć świadomość, że wybór formy opodatkowania jest zależny od kilku czynników – niektóre z nich są adresowane do określonej grupy działalności. Można zmienić formę opodatkowania na korzystniejszą, ale przedsiębiorca może tego dokonać raz do roku.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli przedsiębiorca podejmie decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości, konieczne może okazać się poszerzenie wiedzy w tym temacie. Popularne zagadnienia, jak podatek liniowy, czy deklaracje VAT na początku mogą być niejasne. Pomocą będzie użycie specjalnego oprogramowania, jakie ułatwi księgowość i pozwoli uniknąć wielu błędów. Ale śpimy zupełnie spokojnie, gdy naszymi sprawami księgowymi zajmuje się profesjonalista z wiedzą i udokumentowanym doświadczeniem.