Jak sprawnie sprawdzać należności dotyczące naszej firmy

Nasza firma musi na siebie zarabiać, powinna funkcjonować tak żeby klienci byli usatysfakcjonowani, ale również tak, by pracownicy mogli wydajnie działać. Musimy wszystko właściwie ogarnąć pod względem ogólnie pojętego zarządzania. Począwszy od dostaw, przez czas tworzenia produktu/usługi, po dostarczenie wszystkiego klientowi. Trzeba ułożyć wszystko względem sytuacji rynku, na którym się znajdujemy i tego, co dzieje się wewnątrz firmy.

Financial Service Support

Źródło: http://www.fss-finanse.pl/

Istotny jest każdy element, by całość sensownie i dobrze działała. Konieczne jest też to, jak długo klienci uiszczają należności względem naszej firmy. Żeby wszystko było na odpowiednim poziomie trzeba, co jakiś czas wyliczać ile wynosi wskaźnik rotacji należności (przelicznik na tej stronie). Gdy wskaźnik ten jest niższy niż 7 to koniecznie trzeba zacząć szybciej ściągać należności od klientów. Zbyt duże kredytowanie nie jest niczym właściwym, bo w takiej sytuacji firma traci swoją płynność finansową i nie może dobrze funkcjonować.

Trzeba mieć pieniądze własnej firmy pod stałą kontrolą

Jeśli chcielibyśmy by nasza firma odpowiednio funkcjonowała i ciągle się rozwijała, trzeba postawić na właściwą kontrolę należności. Jeśli nie potrafimy upomnieć się o własne pieniądze, to raczej nasza firma szybko będzie musiała ogłosić upadłość. Wiadomo, że na początku nie zawsze będziemy w stanie zapanować nad fakturami. Zdarza się, że trudno będzie sprawdzić, które faktury uregulowano we właściwym czasie, a które po czasie. Z tego powodu najlepiej kupić program, który sprawi, że kontrola należności, tzw. cash flow monitoring okaże się o wiele prostsza. Wpisanie wszystkich faktur (zobacz program do wystawiania faktur) do tego programu pokaże nam które firmy mają zaległości, komu powinniśmy przesłać mail z upomnieniem lub do kogo powinniśmy zadzwonić. Każdy dobrze wie, jaki jest termin płatności, tak, więc firmy powinny się go trzymać. Wspólnie z klientem decydujemy o możliwości uregulowania zapłaty i sposobu – czasem jest opcja spłaty ratalnej, ale, gdy klient i tak nie trzyma się terminu trzeba doliczać odsetki. Jednak trzeba wcześniej powiedzieć klientowi, że zwlekanie z zapłatą przy spłacie sprawi, że klient będzie zobowiązany zapłacić więcej. To na sto procent sprawi, że klient będzie pamiętał o terminie.