Czy właściwie polecane jest zdecydować się na kredyt

Spłacasz parę kredytów. Mieszkasz w nowym domu, przed nim stoi nowy samochód, niezbędny okazał się nowy komputer… W pewnym momencie pamiętanie o różnych datach spłacania rat staje się uciążliwe.

Zastanów się wówczas nad ich konsolidacją. Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden. W dodatku rata jest znacznie niższa od sumy dotychczasowych rat.

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozłożeniu spłaty na dłuższy okres, mamy zapewnione nawet parokrotne obniżenie miesięcznej raty. Z tego względu łatwiej ją spłacać. Poza tym, nie musimy wtedy pamiętać o różnych terminach terminach i sumach spłaty zaciągniętych kredytów. Pożyczki konsolidacyjne mogą pochodzić z różnych banków. Mamy również opcję ich przewalutowania. Rozróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: kredyt hipoteczny konsolidacyjny oraz gotówkowy. W pierwszym przypadku zabezpieczeniem jest hipoteka, ale przyznawany jest na dłuższy okres z mniejszym oprocentowaniem na wyższe sumy. Kredyt gotówkowy możemy otrzymać na mniejszą sumę , krótki czas, i niewątpliwie na dużo gorszych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie. Bank jednak w tym wypadku nie wymaga zabezpieczenia.

polskie banknoty

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Dobre strony kredytu hipotecznego? ratę (zobacz pozostałe wiadomości) płacimy w jednym banku, przez co przy dotrzymaniu terminów okażemy się poważnym klientem.

Zamiast kilku, przeważnie niejednakowych rat przyznają nam jedną ratę, i to jakże dogodną. Niestety razem z ”rozciągnięciem” okresu spłaty, wzrasta suma odsetek do spłacenia. Musimy więc zdawać sobie z tego sprawę, że choć posiadamy niższe raty, to koszt kredytu staje się większy, niż w przypadku osobno zaciągniętych pożyczek. Jednak należy pamiętać, że dla klientów banków mających problemy ze spłatą rat, wciąż jest to ciekawa oferta.

Podstawowym celem kredytu konsolidacyjnego jest pomoc w wybrnięciu z trudnej sytuacji finansowej, więc jeżeli żywimy przekonanie, że jego warunki są zbyt wymagające, powinniśmy z całą pewnością przeprowadzić rozmowę z bankiem. Jest to możliwe, ponieważ każdy kredyt konsolidacyjny jest traktowany indywidualnie, biorąc pod uwagę sytuację materialną klienta. Jeżeli dysponujemy racjonalnymi argumentami, istnieje spora szansa, że uda się do nich przekonać bank.